Mikor vetted át az étterem vezetését. Mióta van az étterem a család tulajdonában?
Egyenes következménye az ételek és a vendégül látás, baráti vacsora szervezéseknek ami velem történt. Mindig is érdekelt a buli- vagy eseményszervezés. Anyukám sosem értette, nekem miért jó ez. Miért kell mindig mások kedvére szerveznem valamit. Ezt magam sem tudom, csak azt, hogy ha egy esemény jól sikerül és sokan eljönnek, az nekem mindig egyfajta öröm és sikerélmény.
2000-ben feleségem legidősebb fiamat, Bencét babakocsiban tologatva látta meg a már bezárt vendéglőt a Németvölgyi út 136. alatt. Innen jött az ötlet, hogy Apu, aki az Olympia Hoteltől már eljött, nyisson egy saját éttermet. Én ezt nagyon szerettem volna és a tervezgetés, ötletelés részese voltam ez első perctől kezdve. Mivel mindig is volt egyfajta műszaki érzékem, sokszor megjelentem az építkezésen az egykori Szürke Csacsi és hamarosan Jardinette néven megnyitó étterem átalakítása alatt. Emlékszem, hogy és miként kellett a százötven éves épületet különleges technikával utólag szigetelni, hogy kellett a falakat vaspántokkal megerősíteni, és nem utolsósorban a kert télen is használható vendégterét, a télikertet megépíteni.
És ha már itt tartunk, akkor a név. Sokat beszélgettünk otthon szüleimmel és két öcsémmel az új étterem nevéről. Valami olyanra gondoltunk, ami a fákra, a kertre emlékeztet és utal. A gesztenyés meg árnyas név már foglalt volt.
Ekkor jutott Apu eszébe, hogy a Jardinette név, mely valami olyasmit jelent, hogy kertecske, nagyon jól képviselné a mi általunk megálmodott üzletet. Utalna arra, hogy itt egész évben lehet e kertben ülni, üzenne a friss alapanyagokról, a francia gasztronómia iránti tiszteletünkről, és így tovább. A nevet a korábbi Gerbaud cukrászdából ismertük, volt ott egy különleges parfé: Parfait Jardinette. A más és más gyümölcs ízű parfék az ízüknek megfelelő és alakú gyümölcsöt formáztak tál alakban.
Bence fiam 2018-ban lett 18 éves, egyidős a Jardinette-tel, mindketten leérettségiztek.
Bence egyébként, mint a 3. generáció képviselője az étterem online megjelenésével kapcsolatban segít nekem sokat. Emellett jó képet kapok tőle arról is, hogy az ő generációja számára mi fontos nagyon, ha étterembe megy.
Az étterem életében több feladatot vállaltam az elmúlt évek alatt. Ezek egyrészt a marketinggel és az ügyfélkapcsolatokkal voltak összefüggésben, másrészt az étterem időről-időre fontosnak tartott megújulását segítették.
Miért döntöttél úgy, hogy ott hagyod a banki szektort?
Kiteljesedni és a Jardinette igazi irányát megtalálni viszont csak 2016 végét követően nyílt lehetőségem. Közgazdász vagyok, és első 22 szakmai évemet multivállalatoknál töltöttem. Legsikeresebb éveim az ING Bankhoz kötődtek, ahol egy izgalmas területen a Treasuryn az értékesítési csapat felépítése és működtetése volt a feladatom. 2016-ban úgy éreztem, az akkori munkám és munkahelyem nem tud már új kihívások elé állítani, és nem kevés gondolkodás, beszélgetés után feleségem támogatása mellett meghoztam életem egyik legnehezebb döntését.
Nagyon sok telefont kaptam váratlanul barátoktól, ismerősöktől, mert rengetegen vannak, voltak hasonló helyzetben, és kevesen lépték meg azt háromgyerekes apaként, amit én megléptem. Lehet, hogy volt benne némi felelőtlenség, de biztosan megvolt a továbbfejlődés és újítani akarás, saját lábra állás iránti nagyon erős törekvés. Mindenesetre a sok támogató hívás nemcsak jólesett, de ráerősített döntésem helyességére.
Tudtam, hogy a gasztronómiával mindenképp szeretnék foglalkozni, de azt is sejtettem, hogy az elmúlt 22 év tapasztalatát sem szeretném kukába dobni. Most már ennek megfelelően alapvetően két dologgal foglalkozom: egyrészt irányítom a családi éttermet, másrészt kisebb munkákat vállalok pénzügyi, treasury tanácsadás vonalon.
Milyen teljesen más területen dolgozni?
Döntésem egyik fő oka az volt, hogy több időm legyen saját magamra. 2017 óta először életemben rendszeresen sportolok, és sok más olyan dologra fordítok időt, amire korábban esélyem sem volt. Utoljára 17 éves korunkban fordult elő, hogy gyerekkori barátommal két hetet együtt töltöttünk. De ehhez hasonlóan próbálom felvenni vagy erősíteni azokkal az emberekkel a kapcsolatot, akik valamilyen értelemben sokat jelentettek nekem. Próbálom, mert az időgazdálkodásban még nem vagyok túl jó.
Ez mindenképp az új életem jó oldala, ugyanúgy az is, hogy délutánonként többet látok családom, három fiam életéből és ha szükség van rá, tudok nekik segíteni. Ezzel együtt feleségemnek lehetősége nyílt hosszú évek után eredeti szakmájához visszatalálni, és őt is próbálom ebben támogatni.
Bár két év lassan eltelt, de még mindig nehezen szokom meg, hogy ha nem szervezem a napomat, akkor előfordulnak üresjáratok, és ettől hirtelen értéktelennek érzem magam, ami baromság. Szerencsére az élet, a folyamatos feladatok és munkák, amik megtalálnak, nem hagynak túl sok szabadidőt.
Mi a legnagyobb kihívás neked az étterem menedzselésében?
Sokat gondolkodtam 2016-ban, milyen módon, milyen mélységben vessem bele magam a Jardinette dolgainak menedzselésébe. Úgy döntöttem, abban próbálom segíteni az étterem és az ott dolgozók munkáját, ami az én dolgom, és nem próbálom az ő feladataikat elvégezni. A határokat persze nem mindig sikerül megtartanom, de próbálom nem átlépni őket.
Legfőbb feladatom a stratégia, vagyis az irány megalkotása és folyamatos megtartása volt, és az ma is. Voltak és vannak tanácsadóim, akik ráerősítettek arra, hogy a Németvölgyi úton, ahol annak idején minden sarkon vendéglő állt, meg kell tartani a tradíciókat, és erre kell építeni egy mai korszerű étterem működését. Ez a házunk alapja.
Építkezni csak akkor tudunk, ha van egy erős csapatunk, akik ugyanabba az irányba haladnak. Sikerült ezt a csapatot kialakítani, és velük együtt építjük, fejlesztjük tovább közösen a Jardinette-et.
Ők magukévá tették azt a víziót, amit mindig fontosnak tartottam: a legegyszerűbb dolgok néha a legjobbak, és nekünk az a célunk, hogy abban az egy-két órában, amit nálunk töltenek a vendégek, nagyon jó dolgok történjenek velük. Ennél se kevesebbet, se többet nem szeretnénk.
Mindebbe beletartozik az a kedves és baráti hangnem, amit nagyon kevés helyen tapasztalok, ugyanígy a hangulatos és otthonos kertünk vagy télikertünk, amelyeket folyamatosan szépítünk, újítgatunk.
És mindenekelőtt az a több elemből álló élmény, amelyet vendégeinknek csokorban szeretnénk átnyújtani.